Dichtomatik TCM 40X50X8VSF Single Lip Oil Seal, 40MM ID X 50MM OD X 8MM Wide
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.05 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Catalog Number: T75014759
OEM Number: 40X50X8VSF
Industry Part Number: 40X50X8VSF
PRODUCT TYPE: Radial Shaft Seal
Seal Profile: WA
Lip/Base Material: 80 Viton Brown
Commodity Code: 8487900080
Country of Origin: Taiwan
PRODUCT SPECIFICATIONS
  • Series: WA
  • Type: Single Lip
  • Inside Diameter: 40MM
  • Outside Diameter: 50MM
  • Width: 8MM
  • Material: 80 Viton Brown
DESIGN SPECIFICATIONS
  • Standard design according to DIN 3760
  • With tension spring
  • Without protective lip
  • Rubberized outer jacket
  • Sealing material: NBR, FKM
  • Material stiffening plate: Unalloyed steel DIN EN
  • 10139 (DIN 1624)
  • Spring material: Spring steel DIN EN 10270-1
FUNCTION
  • Dynamic sealing of rotating shafts, independent of direction of rotation
  • Good static seal between sealing lip and shaft at standstill
  • Rubberized outer jacket ensures tight fit and seal to housing bore
PRODUCT ADVANTAGES
  • Good static sealing effect with low-viscosity or gaseous media
  • Long service life
  • Good price/performance ratio
  • Manufactured by certified external suppliers
COMMON APPLICATIONS
  • Sealing of rotating machine elements (shafts, hubs, axles)
APPLICATION LIMITS
Pressure [Mpa]: max.0.05
The values given here are maximum values and may not all be reached at the same time
NBR
  • Temperature [°C]: -40 to 80, short-term up to 100
  • Peripheral speed [m/s]: max.10
FKM
  • Temperature [°C]: -25 to 150
  • Peripheral speed [m/s]: max.34
MEDIA RESISTANCE
NBR
  • Good chemical resistance to various mineral oil and greases (H, HL, HLP)
  • Flame-retardant hydraulic fluids HFA and HFB, HFC up to appr.+50°C
  • Water up to max.+60°C
  • Low resistance to ozone, weathering and ageing
FKM
  • Fuels, flame-retardant pressure fluids HFD, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons
  • Water up to max.+60°C
  • Very good resistance to ozone, weathering and ageing
DESIGN GUIDELINE
  • Design of the installation space is recommended in accordance with DIN 3760
  • Roundness of shaft - tolerance class IT8 - free of twists, burrs and damage of any kind
  • Shaft surface roughness Rz = 1.0 to 4.0 ?m
  • Hardness of shaft surface min.45 HRC
  • Housing surface roughness Rz = 10 to 20 ?m
  • Shaft tolerance zone: ISO h11
  • Housing tolerance zone: ISO H8
INSTALLATION GUIDELINE
  • Clean the installation space carefully before installation, remove dust, dirt, metal chips, etc
  • Do not grease the seal or installation space for assembly
  • Careful installation on the shaft, tilting is not permitted
STORAGE ADVISE
  • Storage temperature <25°C
  • No direct heat sources
  • No direct sunlight
  • No condensation in the storage room
  • No exposure to ozone or ionizing radiation
  • Recommendations based on the revision of ISO 2230 dated 16.09.1992
In mechanical equipment, oil seals, also known as grease, fluid, or dirt seals, help keep lubricant from escaping by sealing the gaps between moving and stationary parts.Oil seals are essential parts of almost every kind of equipment and vehicle in use and have optional metric and inch shaft and bore sizes.To produce a tight seal, the sealing lip—which is frequently composed of rubber or elastomers—presses up against the rotating shaft.Oil seals have optional single lip, double lip and triple lips.Depending on the temperature and chemical resistance requirements of the application, materials such as silicone rubber, nitrile rubber, or fluorocarbon are employed.Oil seals are relatively simple to install and replace, minimizing downtime for maintenance.Maxtran stocks both rubber covered and fully metal options for better structural support and to help secure the seal within the housing.Maxtran.com is the Worlds largest Authorized TCM oil seal distributor offering over 150,000 shaft and bore sizes and sealing lip configurations in various materials for every industrial and automitive application.Every single WA Series Single Lip TCM 40X50X8VSF Oil Seal includes free same-day shipping and concierge technical support.This 40X50X8VSF oil seal is manufactured from 80 Viton Brown material and has a 40MM shaft diameter and 50MM bore diameter and is 8mm thick.With so many oil seal size options Maxtran is the #1 choice for buying shaft seals in the USA!
Manufacturer:
Dichtomatik TCM
Series:
WA
Type:
Single Lip
Inside Diameter:
40mm
Outside Diameter:
50mm
Width:
8mm