Dichtomatik TCM 231302VB-BX Single Lip Oil Seal, 2.313" ID X 3" OD X 0.25" Wide
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.05 LBS
Minimum Purchase:
2 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Catalog Number: T75009840
OEM Number: 231302VB-BX
Industry Part Number: 231302VB-BX
PRODUCT TYPE: Radial Shaft Seal
Seal Profile: WBO
Lip/Base Material: 70 Nitrile Black
Commodity Code: 4016930000
Country of Origin: Taiwan
PRODUCT SPECIFICATIONS
  • Series: WBO
  • Type: Single Lip
  • Inside Diameter: 2.313 Inch
  • Outside Diameter: 3 Inch
  • Width: 0.25 Inch
  • Material: 70 Nitrile Black
DESIGN SPECIFICATIONS
  • Without tension spring
  • Without protective lip
  • Open metallic outer jacket
  • Sealing material: NBR, FKM
  • Material stiffening plate: Unalloyed steel DIN EN
  • 10139 (DIN 1624)
  • Spring material: Spring steel DIN EN 10270-1
FUNCTION
  • Dynamic sealing of rotating shafts, independent of direction of rotation
  • Metallic outer jacket ensures tight and precise fit
  • Only limited static sealing between sealing lip and shaft at standstill
  • Limited sealing of low-viscosity and gaseous media and in split housings
PRODUCT ADVANTAGES
  • Tight fit in installation space (interference fit)
  • Long service life
  • Good price/performance ratio
  • Manufactured by certified external suppliers
COMMON APPLICATIONS
  • Sealing against grease
  • Subordinate seals, e.g. as dust, dirt or splash protection seals for electric motors
APPLICATION LIMITS
Pressure [Mpa]: max. .03
Peripheral speed [m/s]: max. 6
The values given here are maximum values and may not all be reached at the same time
NBR
  • Temperature [°C]: -40 to 80, short-term up to 100
FKM
  • Temperature [°C]: -25 to 150
  • Peripheral speed [m/s]: max. 34
MEDIA RESISTANCE
NBR
  • Good chemical resistance to various mineral oil and greases (H, HL, HLP)
  • Flame-retardant hydraulic fluids HFA and HFB, HFC up to appr. +50°C
  • Water up to max. +60°C
  • Low resistance to ozone, weathering and ageing
FKM
  • Fuels, flame-retardant pressure fluids HFD, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons
  • Water up to max. +60°C