Dichtomatik TCM 851056TA-H Double Lip Oil Seal, 8.5" ID X 10.5" OD X 0.625" Wide
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.05 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Adding to cart… The item has been added
Catalog Number: T75018700
OEM Number: 851056TA-H
Industry Part Number: 851056TA-H
PRODUCT TYPE: Radial Shaft Seal
Seal Profile: WCS
Lip/Base Material: 70 Nitrile Black
Commodity Code: 8487900080
Country of Origin: Taiwan
PRODUCT SPECIFICATIONS
  • Series: WCS
  • Type: Double Lip
  • Inside Diameter: 8.5 Inch
  • Outside Diameter: 10.5 Inch
  • Width: 0.625 Inch
  • Material: 70 Nitrile Black
DESIGN SPECIFICATIONS
  • With tension spring
  • Without protective lip
  • Closed, metallic outer casing with stiffening plate
  • Sealing material: NBR
  • Material stiffening plate: Unalloyed steel DIN EN
  • 10139 (DIN 1624)
  • Spring material: Spring steel DIN EN 10270-1
FUNCTION
  • Dynamic sealing of rotating shafts, independent of direction of rotation
  • Good static seal between sealing lip and shaft at standstill
  • Protective lip against dirt accumulation from outside
  • Metallic outer jacket ensures tight and precise fit
  • Stiffening plate ensures increased rigidity
  • Limited sealing of low-viscosity and gaseous media and in split housings
PRODUCT ADVANTAGES
  • Suitable for difficult installation conditions or for larger diameters
  • Tight and precise fit
  • Long service life
  • Good price/performance ratio
  • Manufactured by certified external suppliers
COMMON APPLICATIONS
  • Heavy mechanical engineering
  • Construction and agricultural machinery
  • Rolling mills
  • Wind power plants
APPLICATION LIMITS
Pressure [Mpa]: max..05
Peripheral speed [m/s]: max.8
The values given here are maximum values and may not all be reached at the same time
NBR
  • Temperature [°C]: -40 to 80, short-term up to 100
  • Peripheral speed [m/s]: max.6
FKM
  • Temperature [°C]: -25 to 150
  • Peripheral speed [m/s]: max.34
MEDIA RESISTANCE
NBR
  • Good chemical resistance to various mineral oil and greases (H, HL, HLP)
  • Flame-retardant hydraulic fluids HFA and HFB, HFC up to appr.+50°C
  • Water up to max.+60°C
  • Low resistance to ozone, weathering and ageing
FKM
  • Fuels, flame-retardant pressure fluids HFD, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons
  • Water up to max.+60°C