Dichtomatik TCM 75X115X9.5TC Double Lip Oil Seal, 75MM ID X 115MM OD X 9.5MM Wide
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.05 LBS
Minimum Purchase:
2 units
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Catalog Number: T75018335
OEM Number: 75X115X9.5TC
Industry Part Number: 75X115X9.5TC
PRODUCT TYPE: Radial Shaft Seal
Seal Profile: WAS
Lip/Base Material: 70 Nitrile Black
Commodity Code: 8487900080
Country of Origin: Taiwan
PRODUCT SPECIFICATIONS
  • Series: WAS
  • Type: Double Lip
  • Inside Diameter: 75MM
  • Outside Diameter: 115MM
  • Width: 9.5MM
  • Material: 70 Nitrile Black
DESIGN SPECIFICATIONS
  • Standard design according to DIN 3760
  • With tension spring
  • With protective lip
  • Rubberized outer jacket
  • Sealing material: NBR, FKM
  • Material stiffening plate: Unalloyed steel DIN EN 10139 (DIN 1624)
  • Spring material: Spring steel DIN EN 10270-1
FUNCTION
  • Dynamic sealing of rotating shafts, independent of direction of rotation
  • Good static seal between sealing lip and shaft at standstill
  • Protective lip against dirt accumulation from outside
  • Rubberized outer jacket ensures tight fit and seal to housing borePRODUCT ADVANTAGES
    • Good static sealing effect with low-viscosity or gaseous media
    • Low friction
    • Long service life
    COMMON APPLICATIONS
    • Sealing of rotating machine elements (shafts, hubs, axles)
    APPLICATION LIMITS
    Pressure [Mpa]: max.0.05
    Peripheral speed [m/s]: max.8
    The values given here are maximum values and may not all be reached at the same time
    NBR
    • Temperature [°C]: -40 to 80, short-term up to 100
    FKM
    • Temperature [°C]: -25 to 150
    MEDIA RESISTANCE
    NBR
    • Good chemical resistance to various mineral oil and greases (H, HL, HLP)
    • Flame-retardant hydraulic fluids HFA and HFB, HFC up to appr.+50°C
    • Water up to max.+60°C
    • Low resistance to ozone, weathering and ageing
    FKM
    • Fuels, flame-retardant pressure fluids HFD, aliphatic, aromatic and chlorinated hydrocarbons
    • Water up to max.+60°C
    • Very good resistance to ozone, weathering and ageing
    DESIGN GUIDELINE
    • Design of the installation space is recommended in accordance with DIN 3760
    • Roundness of shaft - tolerance class IT8 - free of twists, burrs and damage of any kind
    • Shaft surface roughness Rz = 1.0 to 4.0 ?m
    • Hardness of shaft surface min.45 HRC
    • Housing surface roughness Rz = 10 to 20 ?m
    • Shaft tolerance zone: ISO h11
    • Housing tolerance zone: ISO H8
    INSTALLATION GUIDELINE
    • Do not grease the seal or installation space for assembly
    • Careful installation on the shaft, tilting is not permitted
    In mechanical equipment, oil seals, also known as grease, fluid, or dirt seals, help keep lubricant from escaping by sealing the gaps between moving and stationary parts.Oil seals are essential parts of almost every kind of equipment and vehicle in use and have optional metric and inch shaft and bore sizes.To produce a tight seal, the sealing lip—which is frequently composed of rubber or elastomers—presses up against the rotating shaft.Oil seals have optional single lip, double lip and triple lips.Depending on the temperature and chemical resistance requirements of the application, materials such as silicone rubber, nitrile rubber, or fluorocarbon are employed.Oil seals are relatively simple to install and replace, minimizing downtime for maintenance.Maxtran stocks both rubber covered and fully metal options for better structural support and to help secure the seal within the housing.Maxtran.com is the Worlds largest Authorized TCM oil seal distributor offering over 150,000 shaft and bore sizes and sealing lip configurations in various materials for every industrial and automitive application.Every single WAS Series Double Lip TCM 75X115X9.5TC Oil Seal includes free same-day shipping and concierge technical support.This 75X115X9.5TC oil seal is manufactured from 70 Nitrile Black material and has a 75MM shaft diameter and 115MM bore diameter and is 9.5mm thick.With so many oil seal size options Maxtran is the #1 choice for buying shaft seals in the USA!
Manufacturer:
Dichtomatik TCM
Series:
WAS
Type:
Double Lip
Inside Diameter:
75mm
Outside Diameter:
115mm
Width:
9.5mm