SKF 6308-2Z/C3LHT23 Single Row Deep Groove Ball Bearing
In Stock
(0) Write a Review
SKU:
MXT611284
UPC:
Availability:
SHIPS IN 4-5 BUSINESS DAYS
Weight:
1.35 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 6308-2Z/C3LHT23
PRODUCT CLASS: Single Row Deep Groove Ball Bearing
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • MEDIUM DUTY SERIES
  • Metric sizing
  • Medium duty performance
  • Grooved raceways sustain moderate axial loads in both directions and radial loads
  • Balls separated by steel cages for high-speed operation
  • Are optimized for low noise and low vibration
  • Integral sealing prolongs bearing service life
  • Simple, versatile and robust design
  • Low friction
  • High-speed capability
  • Require little maintenance
  • Constructed from high-quality SAE-52100 chromium bearing steel
  • Available as sealed (2RS), shielded (ZZ) or open
  • Many available with snap ring (NR suffix)
SEALING DESIGN NOMENCLATURE
  • NO LETTERS-Open (Unsealed) Design
  • Z: (1) Metal Shield
  • ZZ / 2Z: (2) Metal Shields
  • R / RS: (1) Rubber Seal
  • 2RS: (2) Rubber Seals
Manufacturer:
SKF
Type:
Plain O.D.
Configuration:
(2) Metal Seals
Material:
Steel
Inside Diameter:
40MM
Outside Diameter:
90MM
Width:
23MM