D&D Powerdrive S8M Series Dura-Sure Torque 400-S8M-800 Single Side Timing Belts
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.38 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 400-S8M-800
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • Extra highly flexible neoprene backing provides excellent abrasion and wear resistance
  • Backing also guards the tensile cords against oil, grease, dirt and moisture
  • Teeth are oil and heat resistant
  • Neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
Manufacturer:
D&D Powerdrive
Series:
S8M
Length:
800MM
Width:
40MM
Tooth Count:
100
Material:
Neoprene
Pitch:
8MM