D&D Powerdrive S4.5M Series Dura-Sure Torque 100-S4.5M-653 Single Side Timing Belts
Out Of Stock
Availability:
CALL 844-329-1777 FOR AVAILABILITY
Weight:
0.06 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Manufacturer Part Number: 100-S4.5M-653
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • Extra highly flexible neoprene backing provides excellent abrasion and wear resistance
  • Backing also guards the tensile cords against oil, grease, dirt and moisture
  • Teeth are oil and heat resistant
  • Neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
Length:
653MM
Width:
10MM
Tooth Count:
145
Pitch:
4.5MM