D&D Powerdrive S4.5M Series Dura-Sure Torque 100-S4.5M-450 Single Side Timing Belts
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.04 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 100-S4.5M-450
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • Extra highly flexible neoprene backing provides excellent abrasion and wear resistance
  • Backing also guards the tensile cords against oil, grease, dirt and moisture
  • Teeth are oil and heat resistant
  • Neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
Length:
450MM
Width:
10MM
Tooth Count:
100
Pitch:
4.5MM