D&D Powerdrive S4.5M Series Dura-Sure Torque 100-S4.5M-329 Single Side Timing Belts
Out Of Stock
Availability:
CALL 844-329-1777 FOR AVAILABILITY
Weight:
0.03 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Manufacturer Part Number: 100-S4.5M-329
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • STS timing belts run silently even at high speeds.
  • STS belts do not require any lubrication or re-tensioning.
  • Can be used in STS timing pulleys or HTD timing pulleys without transmission power loss.
Length:
329MM
Width:
10MM
Tooth Count:
73
Pitch:
4.5MM