D&D Powerdrive S3M Series Dura-Sure Torque 100-S3M-501 Single Side Timing Belts
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
0.03 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 100-S3M-501
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • STS timing belts run silently even at high speeds.
  • STS belts do not require any lubrication or re-tensioning.
  • Can be used in STS timing pulleys or HTD timing pulleys without transmission power loss.
Manufacturer:
D&D Powerdrive
Series:
S3M
Length:
501MM
Width:
10MM
Tooth Count:
167
Material:
Neoprene
Pitch:
3MM