D&D Powerdrive 14M Series Dura-Sync Torque 1456-14M-55 Single Side Timing Belts
In Stock
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
1.71 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 1456-14M-55
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • HTD belt drives are 99% efficient compared to standard sychronous belt drives.
  • Meets all RMA standards for oil resistance, heat resistance and static conductivity.
Manufacturer:
D&D Powerdrive
Series:
14M
Length:
1456MM
Width:
55MM
Tooth Count:
104
Material:
Neoprene
Pitch:
14MM