Continental ContiTech XPA2332A Conti® V Advance Metric Raw Edge Cogged Wedge Belt
Out Of Stock
Availability:
CALL 844-329-1777 FOR AVAILABILITY
Weight:
0.62 LBS
Minimum Purchase:
2 units
Shipping:
Free Shipping
Before Ordering, Please Check Your Original Part Number and Belt Size.
Continental Contitech® Part Number: XPA2332A
BELT STYLE: Metric Wedge
TOOTH TYPE: Cogged
CORD TYPE: Polyester
Belt Type: V-Belt
Basic Material: Fibre-Reinforced EPDM Rubber
Cord Material: Polyester
Outer Wrap Material: Fabric Wrap
Temperature Range: -40°F to +265°F (-40°C to +130°C)
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • Raw-edge EPDM heavy-duty for sustained power transmission
  • Enhanced running smoothness
  • Maintenance-free
  • PAH Category 2 in accordance with "2014 AfPS GS:01 PAK"
  • Antistatic in accordance with ISO 1813
  • EPDM design for long-lasting, abrasion-resistance
  • Power increase by 5.5% compared to classic belts
  • Very quiet running as per DIN 7753
  • Matched-set L=L serial production
  • Moderately oil resistant
  • Dust proof
  • Suitable for use in high temperatures
Material:
Fibre-Reinforced EPDM
Manufacturer:
Continental ContiTech
Series:
XPA
Width:
13MM
Length:
2332MM