840-8M-170 Megadyne-Jason 8M Single HTB Timing Belt
In Stock
(0) Write a Review
SKU:
MXT488812
UPC:
Availability:
SHIPS IN 2-3 BUSINESS DAYS
Weight:
1.71 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Adding to cart… The item has been added
Megadyne Part Number: 840-8M-170
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • HTD belt drives are 99% efficient compared to standard sychronous belt drives.
  • Meets all RMA standards for oil resistance, heat resistance and static conductivity.
Manufacturer:
Megadyne-Jason
Series:
8M
Length:
840MM
Width:
170MM
Tooth Count:
105
Material:
Fiberglass Cord Neoprene
Pitch:
8MM