3200ATN9, SKF Double Row Angular Contact Bearing
In Stock
(0) Write a Review
SKU:
MXT724903
UPC:
Availability:
SHIPS IN 4-5 BUSINESS DAYS
Weight:
0.12 LBS
Minimum Purchase:
2 units
Shipping:
Free Shipping
Adding to cart… The item has been added
Manufacturer Part Number: 3200ATN9
Double row angular contact ball bearing with seals or shields
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • Corresponds to a pair of single row bearings
  • High-speed capability
  • Accommodate relatively high radial loads
  • Capable of high axial loads in both directions and tilting movements
  • Suitable where a stiff bearing arrangement is required
  • Require less axial space than equivalent pair of single row angular contact ball bearings
  • Integral sealing prolongs bearing service lifeBack-to-back arrangements require less axial space
APPLICATIONS
  • Industrial Machinery
  • Pumps
  • Compressors
  • Gearboxes
  • Car engines
  • Car transmissions
  • Wheel hubs
  • Cranes
  • Excavators
  • Mining Equipment
  • Conveyors
  • Rock crushers
  • Electric motors
  • Agricultural equipment
Manufacturer:
SKF
Inside Diameter:
10MM
Outside Diameter:
30MM
Series:
3200A
Width:
14MM