2600-8M-170 Megadyne-Jason 8M Single HTB Timing Belt
(0) Write a Review
SKU:
MXT488962
UPC:
Availability:
CALL 844-329-1777 FOR AVAILABILITY
Weight:
5.31 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Megadyne Part Number: 2600-8M-170
PRODUCT HIGHLIGHTS
  • HTD belt drives are 99% efficient compared to standard sychronous belt drives.
  • Meets all RMA standards for oil resistance, heat resistance and static conductivity.
Manufacturer:
Megadyne-Jason
Series:
8M
Length:
2600MM
Width:
170MM
Tooth Count:
325
Material:
Fiberglass Cord Neoprene
Pitch:
8MM